چاپگرهای سه بعدی قطعات فضاپیمای بوئینگ را می سازند

چاپگرهای سه بعدی قطعات فضاپیمای بوئینگ را می سازند

بسیاری از لوازم فضاپیمای بوئینگ توسط چاپگرهای سه بعدی قطعات ساخته می شوند

شاید بوئینگ نخستین سفر فضانوردان با فضاپیمای بوئینگ موسوم به «Starliner» را به سال 2018 میلادی موکول کرده باشد، اما مسئله ای که بدیهی است افشا و اطلاع رسانی جزئیات بیشتری از این سفر و فضاپیمای مورد نظر خواهد بود.

بر همین اساس رویترز خبر می دهد که فضاپیمای بوئینگ ،به لطف امضای قراردادی با کارخانجات مواد کاربردی آکسفورد، دارای بیش از 600 مدل سه بعدی تولید شده توسط چاپگرهای سه بعدی قطعات آن است.

ساخت فضاپیمای بوئینگ با چاپگرهای سه بعدی قطعات

مواد اولیه استفاده شده در این تجهیزات چاپگرهای سه بعدی قطعات نوع پلاستیک خاصی به نام PEKK است که در شرایط خاص پروازهای فضایی و دماهای نامتعارف نیز به خوبی جوابگو خواهد بود.

اما نکته کاربردی و جالب توجه این مواد، صرفه جویی قابل توجه در وزن و هزینه قطعات لازم در ساخت فضاپیمای بوئینگ است؛ آکسفورد مدعی است PEKK به اندازه آلومینیم استحکام دارد، اما به شدت سبک تر است.

به علاوه این نوع خاص از پلاستیک ضدحریق و ضد اشعه مخرب بوده و در بازه دمای منفی 150 درجه تا 150 درجه سانتی گراد بالای صفر دوام می آورد. بوئینگ از این قطعات چاپ شده در سیستم پیش رانش و اجزایی از سیستم تهویه هوا استفاده می کند.

گفتنی است این کمپانی در حال حاضر با همکاری ناسا مشغول ساخت سه فضاپیمای سرنشین دار Starliner است و قصد دارد اوایل تابستان 2018 نخستین پرواز آزمایشی خود را انجام دهد.

ناگفته نماند که بدون شک فضانوردان این سفر جذاب از لباس فضایی سبک و منعطف بوئینگ بهره مند خواهند بود.

منبع: دیجیاتو

بازگشت به صفحه اصلی

وبلاگ پرینت سه بعدی استاداحمد

 

لطفاً به این نوشته امتیاز دهید
total 4 average 4