بکارگیری پرینتر سه بعدی در ساخت اشیاء متراکم مانند رشته موی انسان

بکارگیری پرینتر سه بعدی در ساخت اشیاء متراکم مانند رشته موی انسان

استفاده از پرینتر سه بعدی در ساخت اشیاء متراکم مانند تار موی انسان

با کمک تلاش های صورت گرفته توسط پژوهشگرانی که در زمینه پرینت سه بعدی فعالیت می کنند، محدودیت های این تکنولوژی به تدریج در حال برطرف شدن است. البته این اتفاق شاید روندی کند داشته باشد اما در هر حال بالاخره روی می دهد.تا به امروز ساخت اشیاء متراکم و مملو از جزئیات با این دستگاه ها خارج از محدوده توانمندی هایشان بوده چراکه تهیه فایل های طراحی کامپیوتری (CAD) مورد نیاز برای آنها مستلزم صرف زمان و دقت بالایی بوده است. اما نرم افزار تازه ای که توسط آزمایشگاه رسانه موسسه فناوری ماساچوست طراحی شده،مانع ساخت اشیاء متراکم را برای همیشه کنار می زند.

نرم افزار ارائه شده که Cilllia نام دارد با استفاده از تعدادی لغزنده به کاربران خود امکان می دهد که سطوحی پوشیده شده از هزاران تار مو را با رزولوشن 50 میکرون که حدودا برابر با عرض یک تار موی انسان می باشد،ایجاد نمایند و برخلاف CAD  که باید هر مو به صورت جداگانه ترسیم گردد، فرایند تهیه چنین طرحی با استفاده از این برنامه تنها چند دقیقه زمان می برد.

یکی از فارغ التحصیلان MIT در رشته هنر و علوم رسانه ای که در تالیف مقاله منتشر شده در این رابطه نیز مشارکت داشته در این باره می گوید: ساخت اشیاء متراکم مانند موی انسان، با چالشی روبروست که نه به سخت افزار بلکه به نرم افزار مربوط می شود.

همانطور که در بالا گفته شد Cilllia دارای نوارهای لغزنده ای است که به کاربر امکان می دهند به سرعت پارامترهای مربوط به ساختار مو را تغییر داده و همزمان نتیجه کار را نیز مشاهده نماید. به این ترتیب می توان طول، ضخامت، جنسیت، زاویه و همچنان تعداد تارهای موجود روی یک ساختار را نیز مشخص نمود. از این نرم افزار حتی می توان برای ایجاد موهای مجعد که پیرو الگوی فرخوردگی خاصی باشند هم بهره گرفت.

بکارگیری پرینتر سه بعدی در ساخت اشیاء متراکم

نتیجه کار این پژوهشگران در واقع برنامه ایست که با بهره گیری از روش پرینت سه بعدی استریولیتوگرافی همراه با آن، میتوان ساختارهای برس مانند با اشکال مختلف ساخت.

گروه ارائه دهنده این نرم افزار تاکنون با استفاده از آن آبجکت های مختلفی ساخته که از آن جمله می توان به قلم مو، پدهای شبیه به ولکرو که به هم می چسبند، حسگرهای ظریف و خرگوش خزداری اشاره نمود که با فشردن قسمت خاصی از بدنش سبز می شود.

در هرحال این را می توان جدیدترین دستاورد در صنعت پرینت سه بعدی برشمرد که طبق برآوردهای صورت گرفته توسط شرکتی به نام Canalys تا سال 2019 میلادی ارزش آن از 20 میلیارد دلار فراتر می رود.

در مقاله ای که پیرامون همین دستاورد در کنفرانس ” فاکتورهای انسانی در سیستم های پردازشی به میزبانی انجمن ماشین آلات محاسباتی” برگزار گردید، آمده است: امکان ایجاد ساختارهای مو مانند سفارشی علاوه بر اینکه فهرست اشکال قابل پرینت شدن با این روش را طولانی تر می کند، امکانی را فراهم می کند تا سنسورهایی با بالاترین میزان ظرافت را طراحی کنیم. موی پرینت شده سه بعدی را همچنین می توان برای طراحی هر شی تعاملی دیگری به کار برد.

منبع: دیجیاتو

بازگشت به صفحه اصلی

وبلاگ پرینت سه بعدی استاداحمد

لطفاً به این نوشته امتیاز دهید
total 4 average 4